Winmate R15L600-65C3 15 Inch IP65 Stainless Resistive Chassis Display
R15L600-65C3 Features
  • 15”, 1024 x 768
  • Support VESA / YOKE mount
  • Chassis
  • Stainless housing SUS 316 / AISI 316
  • Full IP65 waterproof and dustproof
  • Optical bonding (optional)
Request a Quote
Product Type
IP Rating
Screen Size
Manufacturer
Country Of Manufacture
Taiwan
Size
15.0 inches
Touch / Glass
Resistive Touch Screen (Optional) Protection Glass w/o Touch Function (Optional)
Resolution
1024x768
Panel Brightness
300.0 nits
Contrast Ratio
2000:1
View Angles
Display Color
16.2M Colors
Active Area
304.1x228.1 mm
Dimension
378 x 301 x 60 mm
Mounting
VESA Mount Yoke Mount
Enclosure
Stainless Housing
Cooling System
Fanless design
Operating Humidity
10% to 90% RH- Non Condensing
Operating Temperature
0°C to 45°C
Storage Temperature
-20°C to 60°C
IP rating
IP65
Certification
CE- FCC
USB Port
1x M12 waterproof connector for touch screen control (Optional)
Serial Port
Video
Indicator
1 x LED Indicator for power 1 x LED Indicator for status
Power Input
1 x M12 waterproof connector for 12V DC
Button
Accessory
100~240V AC to DC Adapter with waterproof connector Power Cord External VGA cable with waterproof connector Waterproof caps Manual VESA screws
Optional Accessory
Power Rating
12V DC (M12 type)