Winmate R15L600-65EX ATEX Rugged Display
_x000D_
With a 1024 x 768 resolution and 550 nits brightness, the R15L600-65EX offers excellent visibility in outdoor or bright environments, with an optional upgrade to 1000 nits for even greater clarity. The display is protected against dust and water intrusion with an IP65 rating, and its compliance with MIL-STD-810G ensures it can withstand shocks, vibrations, and extreme temperatures. Additionally, the M12 waterproof connectors offer maximum protection in wet and dusty conditions, while the VESA 100 x 100 mm mount allows for flexible installation._x000D_
_x000D_
R15L600-65EX Features
  • ATEX Zone 2 & Class 1 Division 2 Certification
  • 15" LCD Display with High Brightness
  • IP65 Dust and Water Resistance
  • Explosion-Proof Resistive Touchscreen
  • Stainless Steel Construction with MIL-STD-810G Compliance
Request a Quote
Product Type
IP Rating
Touch / Glass
Resistive Touch Screen Bonding With Panel (Explosion-Proof)
Screen Size
15.0 inches
Panel Brightness
550 nits 1000 nits(Optional)
Active Area
304.1x228.1 mm
Dimensions
396 x 310 x 49 mm
Cut out
365 x 270 mm
Weight
5.7 kg
Mounting
VESA Mount
Enclosure
Stainless Housing
Operating Humidity
10% to 95% RH, Non-Condensing
Operating Temperature
-20°C to 60°C
Storage Temperature
-30°C to 70°C
Shock
MIL-STD-810G Method 516.6 Procedure I (Optional)
Vibration
MIL-STD-810G Method 514.6 Procedure I
Drop
MIL-STD-810G Method 516.6 Procedure IV
IP rating
IP65
Certification
USB Port
1x M12 type connector for Touchscreen
Serial Port
1 x M12 type connector for RS232 remote control
Video
1x M12 type connector for VGA input
Indicator
1 x LED Indicator for power 1 x LED Indicator for standby
Power Input
1 x 9~36V DC, M12 Type connector
Buttons
Accessories
100~240V AC to DC Power Adapter with M12 Connector Power Cord M12 Type Power Cable M12 Type RS232 Male Cable for remote control M12 Type USB Male Cable for Touch M12 Type VGA Cable Manual VESA screws